Gustav Iden wygrał zawody triathlonowe w Samorin na Słowacji

niedziela, 22 maja 2022

Drużyny i zawodnicy

Sponsorowany przez Gianta triathlonista Gustav Iden z powodów zdrowotnych nie mógł wystąpić na Mistrzostwach Świata Ironman w St. George w USA. Powrócił jednak do formy w kapitalnym stylu i w weekend wygrał prestiżowe zawody triathlonowe „The Championship”, zorganizowane w kompleksie sportowym X-Bionic Sphere w Samorin na Słowacji.

Iden planował wziąć udział w Mistrzostwach Świata Ironman, rozgrywanych 7 maja 2022 r., ale po przebytej chorobie zmuszony był wycofać się. Teraz Norweg skupił się na zawodach „The Championship” - wyścigu na dystansie połowy Ironmana z nagrodą 100 000 euro. Jako dwukrotny mistrz świata Ironman 70.3, 26-latek został uznany za faworyta zawodów w Samorin na Słowacji.

Iden sprostał oczekiwaniom, pokonał trudności podczas pływania i zaliczył mocną jazdę na rowerze Giant Trinity Advanced Pro z kołami CADEX Aero. Pozwoliło mu to uplasowac się na dobrej pozycji, dzięki czemu mógł wygrać podczas biegu.

„Pływanie było dla mnie wyzwaniem” – powiedziała Iden. „To był słaby fragment wyścigu, potem miałem niskie ciśnienie w oponie, ale na szczęście szybko dostałem pompkę. Na początku jazdy rowerem walczyłem o utrzymanie mocy, ale powoli wszedłem na najwyższe obroty."

Idenowi udało się nawiązać kontakt z czołówką podczas jazdy na rowerze. W prowadzącej trójce byli Richard Varga ze Słowacji (najszybszy na pływaniu), Miki Taagholt z Danii i Pieter Heemeryck z Belgii.

Iden gonił ucikinierów razem z Thorem Bendixem Madsenem z Danii, Thomasem Stegerem z Austrii i Kyle'em Smithem z Nowej Zelandii. Skończył 90-kilometrową jazdę na rowerze około półtorej minuty za liderującym Heemeryckiem.

Słynący ze swojego niezwykle mocnego biegu Iden wysunął się na prowadzenie już na drugim okrążeniu 21-kilometrowej trasy, która przecinała  kompleks sportowy X-Bionic Sphere. Ostatecznie wygrał z czasem 3:43:44, około półtorej minuty przed drugim Richardem Vargą. Thomas Steger ukończył zawody na trzecim miejscu.

„Odniesienie tego zwycięstwa było niesamowite” – powiedziała Iden. „Naprawdę ciężko biega się po trawie. Jest to niezwykle męczące, ale myślę, że poradziłem sobie bardzo dobrze” - podsumował.